Čo je to energetický certifikát?

Energetický certifikát je doklad, ktorý podrobne kategorizuje objekt podľa potreby energie. Podľa tejto potreby primárnej energie zaradí objekty do energetických tried A0-G.

Ktorý zákon ukladá povinnosť vypracovať energetický certifikát?

Zákon č. 555/2005 Z.z. o Energetickej hospodárnosti budov ustanovuje postupy a opatrenia na zlepšenie energetickej hospodárnosti budov s cieľom optimalizovať vnútorné prostredie v budovách a znížiť emisie oxidu uhličitého z prevádzky budov. Zákon č. 555/2005 Z.z. O Energetickej hospodárnosti budov je vykonávaný vyhláškou č. 324/2016 Z.z..

Kto môže vykonávať energetickú certifikáciu?

Energetickú certifikáciu môžu vykonávať iba štátom oprávnené osoby, ktoré disponujú odbornou spôsobilosťou pre oblasť tepelná ochrana stavebných konštrukcií a budov, vykurovanie a príprava teplej vody, vetranie a klimatizácia a elektroinštalácia a zabudované osvetlenie budov.

Aká je podstata energetického certifikátu?

Energetická certifikácia vznikla na základe požiadavky jednoducho a prehľadne porovnať jednotlivé typy budov na základe potrieb energie podobne ako pri elektrospotrebičoch. Potreba energie uvedená v energetickom certifikáte však nereflektuje skutočnú potrebu energie, tá môže byť diametrálne odlišná. Aby bolo možné jednotlivé budovy navzájom porovnať, stanovil sa jednotný výpočtový model s normalizovanými okrajovými podmienkami, ktoré sú pre všetky budovy rovnaké.

Kedy je povinná energetická certifikácia?

Pri predaji budovy, jej časti alebo bytu, pri prenájme budovy, jej časti alebo bytu, pri dokončení novej budovy, pri dokončení významnej obnovy existujúcej budovy.

Kedy potrebujem energetický certifikát a kedy projektové energetické hodnotenie?

Energetický certifikát je potrebné doložiť pri predaji alebo prenájme budovy, ku kolaudácii pri ukončení novostavby alebo významnej obnove budovy. Projektové energetické hodnotenie je povinné priložiť ku projektovej dokumentácii pri žiadosti o stavebné povolenie.